Czy Dieta Dukana jest bezpieczna?

Dieta Dukana czyli dieta proteinowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na trwałe pozbycie się nadwagi i otyłości. Poznaj bliżej plan protal i pożegnaj się ze zbędnymi kilogramami.

Dieta Dukana zrobiła furorę na całym świecie. Jej miłośnicy podkreślają, że jest nie tylko bardzo skuteczna, ale też wyjątkowo łatwa do przeprowadzenia. Testowałam już różne diety i nigdy nie dotrwałam do końca – dzieli się swoimi doświadczeniami Justyna, autorka bloga prowadzonego pod hasłem: Dieta Dukana. Zawsze rezygnowałam w połowie, bo nie dawałam sobie rady z głodem. Na diecie doktora Dukana wreszcie byłam najedzona i chudłam – dodaje Justyna. Jak to możliwe, że „dukaniści” jedzą, ile chcą i chudną? Sekret tkwi w białku!
Białko – podstawowy składnik diety proteinowej

Dieta Dukana oparta jest na prostej zasadzie: im więcej jesz białka, tym szybciej chudniesz. Dlaczego? Białko jest bardzo sycące, a więc na długo zaspokaja głód – tłumaczy dr Pierre Dukan w swojej słynnej książce „Nie potrafię schudnąć”. Proteiny mają jeszcze jedną zaletę. Są dość trudno przyswajalne i ich trawienie wymaga sporego wydatku energetycznego. Oznacza to, że zjadając 100 kcal pochodzących z białka dostarczamy organizmowi tylko 70 kcal. Pozostała energia wydatkowana jest na procesy trawienne. Takiego bilansu energetycznego nie ma żaden inny składnik żywieniowy.

Poza tym białka dają dużo energii, co zapobiega osłabieniu, często towarzyszącemu odchudzaniu. Dukan dieta sprawia, że nawet miłośnicy kanapowego lenistwa nabierają chęci do aktywności fizycznej! Motywacja jest tym większa, że treningi szybko przynoszą efekty. Dieta proteinowa sprawia, że metabolizm przyspiesza – ubywa tkanki tłuszczowej i szybko pojawiają się zarysy mięśni.

Dieta Dukana– dlaczego jest bezpieczna?

W przeciwieństwie do wielu modnych diet, które opierają się na radykalnym ograniczeniu dziennej liczby kalorii i wykluczeniu wielu produktów, Dukan dieta jest różnorodna i pełnowartościowa. Przede wszystkim opiera się na białku, jedynym składniku odżywczym, jakiego ludzki organizm nie może sam zsyntetyzować. Warto pamiętać, że bez białka nie ma życia, więc każda dieta niskoproteinowa jest niebezpieczna dla zdrowia. Plan protal jest mało różnorodny tylko w pierwszej fazie, która trwa krótko. Później dieta Dukana dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników, w tym witamin i minerałów.

Pomaga też pozytywnie zmienić nawyki żywieniowe, przede wszystkim uczy jedzenia sycącego i energetycznego śniadania. Jedyne ryzyko to ograniczona liczba tłuszczu, dlatego warto stosować odpowiednią suplementację.