Dieta Dukana – czy jest rzeczywiście skuteczna?

Dieta  doktora Pierra Dukana  opisana szczegółowo w książkach : „Nie potrafię schudnąć”  i „Metoda doktora Dukana” -to obecnie chyba najpopularniejsza dieta w Polsce i na świecie. Dlaczego? Bo jest (przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia) skuteczna. Ale czy zdrowa?
W Internecie na temat Diety Dukana wrze – jest niemal tyle samo jej zwolenników co przeciwników, jednak co ciekawe osoby, które ją stosowały ( a są jej przeciwne) rzadko kiedy podnoszą argumenty, że na niej nie schudły, natomiast bardzo często piszą, że jej stosowanie miało bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie.
Na czym polega dieta?

Dieta Dukana dzieli się na cztery fazy:

Faza I – to faza uderzeniowa- faza czystych protein
To faza ataku, podczas której spożywa się wyłącznie posiłki składające się z czystych protein. Utrata kilogramów jest błyskawiczna (trwa zwykle od 3 do 5 dni)
Faza II – proteiny + warzywa
Faza równomiernej utraty wagi, opierającej się na diecie naprzemiennej. Dzięki temu osiąga się upragnioną wagę.
Faza III – utrwalenie uzyskanej wagi, nie można dopuścić do powstania efektu jo-jo. Dziesięć dni diety na każdy utracony kilogram.
Faza IV – ostateczna stabilizacja.
Stosowana do końca życia Zasada: zachowanie ścisłej diety proteinowej jeden dzień w tygodniu, najlepiej w czwartek. Przestrzeganie tej reguły chroni przed przybraniem na wadze.
Autor metody tłumaczy, że spożywanie tylko i wyłącznie białek nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Wręcz przeciwnie – proteiny (białka) są jedynym składnikiem odżywczym, którego ludzki organizm sam nie potrafi wyprodukować. Cukry i tłuszcze niezbędne do uzyskania energii życiowej organizm może czerpać ze swych zapasów.
Trawienie białek trwa niezwykle długo. By czerpać kalorie, a więc energię z protein, organizm musi podjąć poważny wysiłek. Obliczono, że aby przyswoić 100 kalorii, trzeba zużyć 30 kalorii. Sam proces trawienia białek obniża wartość kaloryczną posiłku bogatego w proteiny.
A co mówią przeciwnicy diety Dukana?
Cóż, dochodzą do głosu coraz częściej!.  Zarzucają przede wszystkim, że białko w nadmiarze może prowadzić do kamicy nerkowej, nadciśnienia, niewydolności nerek. Uważają, że w diecie brak jest witamin rozpuszczalnych w wodzie, znajdujących się w warzywach i owocach. W tak skonstruowanej diecie brakuje błonnika, co sprzyja zaparciom, zaleganiu w jelitach niestrawionych pokarmów i metali ciężkich , co w skrajnych sytuacjach może prowadzić do nowotworów.

Doktor Dukan mimo ataku z wielu stron jest przekonany o skuteczności swojej metody. Uważa ją za na tyle bezpieczną, że zaleca, aby pod kontrolą lekarską podczas stosowania metody pozostawały wyłącznie osoby, które ukończyły 50 lat, oraz takie u których występuje czynnik zagrożenia chorobami serca lub nerek lub które cierpią na depresję, cukrzycę, anoreksję lub bulimię.
Pozostałe osoby nie wymagają konsultacji lekarskich podczas stosowania diety.
W książce „ Metoda doktora Dukana” jej autor dokonał porównania różnego rodzaju diet.
Ustalił, że z wszystkich (210 diet), które pojawiły się od lat  50 XX   wieku, tylko 7 zasługuje na uwagę, jako takie, które tworzą kompleksowy plan odchudzania.
Są to :
•    Diety niskokaloryczne – najstarsze i teoretycznie logiczne, jednak w praktyce najmniej skuteczne,
•    Dieta Atkinsa – rewolucyjna i skuteczna, ale proponowane potrawy zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu,
•    Dieta Montignaca- „młodszego brata” diety Atcinsa ze wszystkimi jej zaletami i wadami
•    Dieta Strażników Wagi – bardzo nowatorska metoda ( spotkania w grupach) ale nieskuteczna bo oparta na kuracji niskokalorycznej.
•    Dieta South Beach – dobra kuracja, ale nie gwarantuje prawdziwej stabilizacji uzyskanych rezultatów,
•    Dieta oparta na proteinach w proszku – najlepiej sprzedająca się na świecie dieta i najbardziej nienaturalna, prowadzi do ponownego, jeszcze większego i trwałego przybrania na wadze,
•    Dieta  Dukana (zdaniem jej autora –najlepsza, bo: jest prosta, skuteczna, pozwala szybko schudnąć, a jej rezultaty są trwałe). To dieta naturalna, oparta na 100 produktach, które można spożywać w dowolnych ilościach, łatwo się jej przestrzega i działa ona kompleksowo na wszystkie partie ciała.
A zatem czy dieta jest skuteczna – tak, czy jest zdrowa – to zagadnienie dyskusyjne , każdy może ją stosować wyłącznie na swoją odpowiedzialność , ale jeżeli jesteście przekonani, że warto, to do dzieła, bo ( jak pisze dr. Dukan) : wskazówka na wadze już drży!