Dieta proteinowa a zdrowie

Osoby, które zdecydowały się na odchudzanie dietą białkową podkreślają, iż nie zauważyły u siebie pogorszenia stanu zdrowia. Nie stały się drażliwe i apatyczne, co zwykle towarzyszyło im podczas stosowania drastycznych diet odchudzających. Stosując dietę proteinową, wcale nie trzeba głodzić się, co zwykle było powodem frustracji. Wiele osób, odchudzając się poprzez białka, kontroluje swój stan zdrowia, wykonując badania. Nie wskazują one na żadne dolegliwości i schorzenia.

Warto również podkreślić, że największym walorem diety proteinowej jest to, iż niejako narzuca spożywanie białka w ogóle. W codziennym jadłospisie znajdują się ryby, które poza proteinami dostarczają również cennych kwasów tłuszczowych – omega-3. Dieta wyklucza spożywanie słodyczy oraz spożywanie tłustego mięsa – na rzecz chudego.

Dietetycy jednak podchodzą do niej z pewnym dystansem. Nierzadko się bowiem słyszy, że dieta proteinowa nie wpływa korzystnie na zdrowie.

Specjaliści podkreślają przede wszystkim to, że za szybką utratę masy ciała bardzo często przychodzi zapłacić swoją zdrowotną kondycją. Dietetycy zgodnym chórem powtarzają, że spożywanie ogromnej ilości białka (Polacy i tak w codziennej diecie dostarczają zbyt dużą ilość produktów białkowych) znacząco obciąża nerki oraz wątrobę. Wydalanie sporej ilości zbędnych produktów przemiany materii (przede wszystkim związków azotu) jest dla nerek ogromnym wyzwaniem, a to z kolei może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi tego narządu. Dietetycy podkreślają, że w diecie proteinowej nie ma odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, które są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu i powstawania wielu chorób.

Dobrym rozwiązaniem, by zachować zdrowie, a jednocześnie schudnąć bez większych wyrzeczeń, jest modyfikacja jadłospisu. Wystarczy wyeliminować słodycze oraz źródła „złych” węglowodanów na rzecz tych „dobrych”. Warto również zwiększyć ilość dostarczanych warzyw oraz owoców. Te niewielkie modyfikacje sprawią, że utrata wagi ciała będzie nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna. Trzeba również pamiętać o tym, by pić spore ilości wody, która korzystnie wpływa na oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych.