Dla kogo przeznaczona jest dieta Dukana?

Doktor Dukan jest autorem wielu książek, dotyczących odżywiania. Jedną z najbardziej popularnych jest ta z gatunku poradnika, nosząca tytuł „Nie wiem jak schudnąć”. Autor zawarł w niej mnóstwo cennych informacji na temat tego, jak skutecznie walczyć z otyłością. Na oficjalnej stronie doktora Dukana można przeczytać, że obecnie jest ponad 5 milionów ludzi, którzy są z powodzeniem stosują jego autorskiej kuracji odchudzającej. Mówi się, ze dieta doktora Dukana jest „ekstremalnie skuteczna”, z pewnością to prawda.

Inaczej mówi się o niej „dieta proteinowa” i właśnie ta nazwa oddaje istotę odżywiania, bowiem główny nacisk kładzie się tu na białko. Francuski lekarz swój innowacyjny program żywieniowy opracowywał przez wiele lat, nie jest więc on wynikiem tygodniowych czy miesięcznych obserwacji. Do jego stworzenia, jak przyznał sam specjalista, przyczynił się jeden z jego pacjentów, który chciał zrzucić zbędne kilogramy. Mężczyzna powiedział, że jednak nie wyobraża sobie głodówki, za bardzo bowiem lubi jeść mięso. To właśnie wtedy doktor Dukan poradził pacjentowi, by przez kilka dni spożywał białko oraz pił spore ilości wody. Szybko się okazało, że zalecenia lekarza okazały się rzeczywiście niezwykle skuteczne w gubieniu kolejnych kalorii.

Doktor Dukan zaplanował stworzenie diety, która nie będzie prowadzić do częstego podczas odchudzania niepożądanego efektu jo – jo, która opierać się będzie na różnych produktach, tak, by nie istniała konieczność odmawiania sobie tego, co naprawdę dla nas smaczne. Lekarz opracował jadłospis, który nie będzie przykry dla samopoczucia odchudzających się, ale przy tym przyniesie rezultat w postaci osiągnięcia satysfakcjonującej nas wagi. Dzisiaj dieta Dukana spopularyzowana jest właściwie na całym świecie, a na odbycie kuracji decyduje się również wiele znanych gwiazd ze świata filmu oraz muzyki.

Na całość diety składają się 4 fazy. Ale ważne jest, aby po odbyciu takiej kuracji proteinowej do końca życia poświęcać jeden dzień tygodnia, w którym należy odżywiać się białkiem (doktor Dukan wspomina o „proteinowym czwartku”). Będzie to zagwarantowaniem szczupłej sylwetki, o której tak wielu z nas dzisiaj marzy.

Cudowna dieta białkowa doktora Dukana polecana jest wszystkim dorosłym ludziom, którzy chcą skutecznie i co najważniejsze bezpowrotnie pozbyć się zbędnych kilogramów. Kuracja przeznaczona jest dla osób mających silną motywację do osiągnięcia wyznaczonego celu, a tym samym nie boją się podjęcia wyzwania zmiany dotychczasowego sposobu żywienia.

Dieta Dukana kierowana jest przede wszystkim dla osób zupełnie zdrowych. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, ani karmiące piersią, dieta ta nie jest kierowana również do dorastającej młodzieży. Z kuracji proteinowej wykluczone są także ludzie posiadający problemy z wątrobą, nerkami czy nadciśnieniem. Dietetycy podkreślają, że nie powinna być stałym sposobem na odżywianie, ponieważ z samego założenia dostarcza organizmowi białka w czystej postaci. Minimalizuje natomiast ilość spożywanych tłuszczów i węglowodanów, a te przecież są konieczne do zachowania zdrowej równowagi organizmu. Poza tym, dieta białkowa powoduje zaburzenie harmonii dostarczania odżywczych składników. W pierwszej fazie (uderzeniowej) wykluczone jest spożywanie warzyw i owoców, będących źródłem witamin i błonnika.

Osoby, które zdecydowały się na dietę białkową muszą zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, nie jest wskazane aktywne uprawianie sportów. Kuracja proteinowa jest też raczej niepolecana ludziom, którzy na co dzień ciężko pracują. Jednak to dobra dieta dla osób, które lubią dużo jeść, bowiem nie chodzi w niej o to, by zredukować ilość pokarmów, ale o zmianę jakości i charakteru ich spożywania.