Geneza Diety Dukana

Dlaczego dieta dukana, którą wymyślił DR Dukan jest tak popularna? Przyczyniła się do tego jej ogromna skuteczność. Dieta Dukana działa nawet na tych, którzy byli gotowi uznać się za przypadki beznadziejne i pogodzić z nadwagą lub otyłością.
Dr Dukan, którego dieta zrewolucjonizowała podejście do odchudzania, barwnie opisuje początki swojej praktyki lekarskiej. To właśnie w tych czasach należy szukać początków planu protal.

Historia Diety Dukana

Gdy doktor Dukan był młodym lekarzem, wśród jego pacjentów znajdował się otyły mężczyzna, od lat walczący z nadwagą. Poprosił młodego lekarza o pomoc w ułożeniu diety – miał do niego większe zaufanie niż do wykwalifikowanych dietetyków. Zgłosił tylko jedną prośbę: uwielbiał mięso i nie chciał z niego rezygnować. Doktor Dukan intuicyjnie zalecił mu więc jedzenie… wyłącznie mięsa. Po tygodniu pacjent pojawił się na kontroli lżejszy o kilka kilogramów i w znakomitym humorze. Panowie kontynuowali współpracę, z czasem posiłki mięsne zostały wzbogacone innymi produktami. Mężczyzna uzyskał prawidłową wagę.
Dlaczego się udało?

Dr Dukan – dieta dopasowana do mentalności

Doktor Dukan odkrył coś, co dziś wydaje się oczywiste. Aż dziwne, że nikt na to nie wpadł wcześniej… Otóż zdaniem francuskiego dietetyka, ludzie są otyli nie dlatego, że mają predyspozycje fizjologiczne, ale ze względu na specyficzne ukształtowanie ich mentalności. Co łączy ludzi z dużą liczbą nadprogramowych kilogramów? Zdaniem doktora Dukana są to osoby o nastawieniu hedonistycznym, mające problem z odroczoną gratyfikacją (muszą natychmiast spełniać swoje zachcianki). Mają problemy z samodyscypliną i tzw. wewnątrz sterownością, trudno im zmotywować się do działania. Zdarza się, że jedzenie jest jedyną dziedziną życia w jakiej przejawia się niedojrzałość i brak dyscypliny.

Doktor Dukan tłumaczy to zwykle nawykami pochodzącymi z dzieciństwa. Jeśli dziecko było nagradzane łakociami, dostawało czekoladę na pocieszenie lub w trudnych chwilach to w dorosłym życiu w momencie stresu także sięgnie po słodycze. Jedzenie kojarzy się takiej osobie z bezpieczeństwem i urokami dzieciństwa. To dlatego diety, które wymagają liczenia kalorii i ograniczania się do mikroskopijnych porcji są nieskuteczne. Takie zalecenia kłócą się z mentalnością ludzi otyłych.

Dlaczego Dieta Dukana jest lepsza? Bo stawia na białko, które na długo niweluje uczucie głodu. Nie wymaga też liczenia kalorii, ograniczania wielkości porcji ani liczby posiłków. Jest więc idealnie dopasowana do psychiki człowieka z nadwagą.