Przeciwwskazania do diety Dukana

Przeciwwskazań jest wiele, a to oznacza, że nie wszyscy mogą skorzystać z tego rodzaju kuracji. Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta białkowa stanowi ogromne obciążenie dla wątroby oraz nerek, a ponadto nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, co może grozić niedoborami, wpływającymi niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu.

Kto nie powinien korzystać z odchudzającej kuracji białkowej, jaką jest dieta Dukana. Przeciwwskazania dotyczą w pierwszej kolejności kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Panie muszą pamiętać, że żadna kuracja odchudzająca nie jest w tym czasie wskazana. Co więcej, wraz z pożywieniem organizm musi dostarczać wszystkie składniki odżywcze, nie tylko białko, bowiem to z pożywienia matki organizm malucha czerpie wszystkie niezbędne składniki.

Mimo swojej skuteczności odchudzającej dieta Dukana przeciwwskazania kieruje na dojrzewając ą młodzież. W okresie pokwitania bardzo ważne jest dostarczanie wszystkich cennych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Nadwyżka białek, a całkowite wyeliminowanie tłuszczów i węglowodanów może wpłynąć niekorzystnie na ustrój, prowadząc do jego osłabienia i problemów zdrowotnych.
Odchudzanie zgodnie z Dukanem nie jest polecane osobom, które borykają się ze schorzeniami nerek. Nie da się ukryć, że wysokobiałkowy jadłospis znacznie obciąża nerki, które nie mogą nadążyć z wydalaniem związków azotowych – zbędnych produktów przemiany materii.

Stosowanie diety Dukana u osób ze schorzeniami tego narządu, może je dodatkowo pogłębić. Co prawda zaleca się spożywanie sporej ilości wody, jednak nie zawsze to wystarcza.
Na dietę wysokobiałkową powinny uważać również osoby chorujące na dnę moczanową. A to dlatego, że spore ilości białka przyczyniają się do zakwaszenia organizmu, co powoduje zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. To zaś może przyczynić się do nasilenia objawów chorobowych.

Dobra wiadomość dla wszystkich jest taka, że wszelkie schorzenia i przypadłości nie są przeszkodą w stosowaniu diety Dukana. Okazuje się bowiem, że w większości przypadków można ją nieco zmodyfikować, by była jednocześnie skuteczna i bezpieczna.