Dieta Dr Dukana – Poznaj Fenomen Planu Protal

Jak to się stało, że dieta Dr Dukana zdobyła tak duża popularność na całym świecie? Czym propozycje francuskiego lekarza różnią się od innych, modnych swego czasu diet? Dieta Dukana nie jest też tylko zarezerwowana dla Gisele Bundchenna czy Jennifer Lopez.

Czy rzeczywiście plan protal to recepta na skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów? Przekonaj się sama!

Wiele osób, którym hasło dieta dr Dukana po raz pierwszy obiło się o uszy, podchodzi do tego bardzo sceptycznie. Boją się, to kolejna dieta cud, na której można zemdleć z głodu, a w efekcie zyskać… kilka kilogramów na plusie, gdy zadziała efekt jo jo. Tymczasem dieta dr Dukana jest czymś innym. To kompletny plan żywieniowy, przeznaczony do stosowania przez całe życie.

Nawet Ci, którzy nie zamierzają się odchudzać, znajdą w diecie proteinowej inspirację do zmiany nawyków żywieniowych na lepsze.

Biało – źródło życia i zgrabnej sylwetki

Bez białka nie ma życia – na takim stwierdzeniu opiera się dieta dr Dukana. Jak twierdzi francuski lekarz, natura uczyniła z nas mięsożerców i nie powinniśmy z tym walczyć. Szczególnie, że dieta proteinowa jest bardzo wartościowa, a przy tym, nietucząca. Białko ma stosunkowo mało kalorii. Dodajmy, że wiele energii organizm zużywa na strawienie protein, więc nie wszystkie kalorie są przyswajane. Poza tym trawienie białka trwa długo, więc uczucie sytości utrzymuje się dłużej niż po zjedzeniu np. czekoladowego batonika. Dieta wysokobiałkowa, choć nie wymusza ograniczania wielkości porcji, w naturalny sposób reguluje apetyt – jedząc białka przestajemy „rzucać się” na jedzenie. Poprawia się także przemiana materii, łatwiej jest spalać tkankę tłuszczową. Ale uwaga: nie można jeść tylko protein! Ważne, by później wprowadzać urozmaicenia. Jak? Wedle poniższego planu – dieta dr Dukana ma cztery fazy.

Faza uderzeniowa

Ta faza przygotowuje organizm do walki z kilogramami, daje mu napęd. Przez okres do 5 dni jemy wyłącznie czyste proteiny, a więc: mięso (chude), ryby, owoce morza, jajka, chudy nabiał. Do tego przyprawy, można używać aspartamu, gdy ktoś lubi słodki smak. Wielkość porcji i liczba posiłków nie grają roli, choć zdrowsze jest jedzenie często niewielkich ilości.

Faza naprzemiennej diety

W fazie drugiej diety Dukana przez 5 dni odżywiamy się tak, jak w fazie uderzeniowej. Kolejne 5 dni to dieta oparta na proteinach i warzywach. Taką przeplatankę prowadzimy aż d momentu osiągnięcia prawidłowej wagi.

Faza utrwalenia wagi

Długość tej fazy zależy od liczby utraconych kilogramów – na każdy przypada 10 dni diety. Teraz jest już łatwiej: można jeść biało, warzywa, odrobinę chleba, makaronu i ryżu. Dwa razy w tygodniu wolno zjeść dowolny smakołyk, a raz na siedem dni – czyste proteiny.

Faza ostatecznej stabilizacji

To już normalne odżywianie, z jednym wyjątkiem. W każdy czwartek jesz wyłącznie czyste proteiny.