Dieta Dukana Wady I Zalety Planu Protal

Dieta Dukana to jeden z najnowocześniejszych sposobów na schudnięcie. Zachwalany przez gwiazdy, jest równie chętnie stosowany przez zwykłych śmiertelników. Dieta Dukana ma licznych wielbicieli, choć coraz częściej słychać też głosy o jej wadach.

Dieta Dukana to dieta wysokobiałkowa. Zdaniem Pierre dukana, jej twórcy, plan protal jest metodą żywieniową, jaką powinniśmy stosować przez całe życie. To odróżnia go od modnych diet cud, które obiecują błyskawiczna utratę wagi w dwa tygodnie. Tutaj na efekty trzeba poczekać, a także dbać już zawsze o ich utrzymanie.

Dieta Dukana – zalety

Największą zaletą planu protal jest to, że… działa! Na diecie proteinowej schudły już miliony ludzi. Dzieje się tak dlatego, że dieta Dukana uwzględnia mechanizmy psychiczne sprzyjające tyciu. Zdaniem doktora Dukana tylko niewielki procent osób z nadwagą ma ją z przyczyn fizjologicznych. Wiadomo, że żeby schudnąć trzeba mniej jeść i więcej się ruszać. A jednak tak trudno zastosować te zmiany. Doktor Pierre Dukan znalazł na to sposób: wymyślił dietę, która nie wymaga liczenia kalorii i jedzenia mikroskopijnych porcji a więc tego, co najbardziej utrudnia odchudzanie.

Zaletą diety jest fakt, że opiera się na białku. Białko jest sycące, bo jego trawienie trwa długo. Jest też – w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi – niskokaloryczne. Poza tym dieta wysokobiałkowa ułatwia nabranie masy mięśniowej, co przyspiesza poprawę wyglądu sylwetki. Dieta Dukana nie jest monotonna, można jeść urozmaicone potrawy. Już od drugiej fazy jemy też warzywa, przez co nie grozi nam wyjałowienie organizmu, co zdarza się przy wielu dietach monoskładnikowych. Jakie jeszcze zalety ma dieta Dukana? Jedzenie dużych ilości białka poprawia metabolizm i sprawia, że nasza przemiana materii przyspiesza.

Dieta Dukana – wady

Lekarze ostrzegają, że dieta Dukana nie każdemu służy. Przede wszystkim jedzenie tak dużych ilości białka może być obciążające dla nerek. To dlatego dr Pierre Dukan zaleca picie dużych ilości wody, szczególnie w fazie uderzeniowej. Do wad diety proteinowej trzeba też zaliczyć fakt, że mięso i owoce morza są stosunkowo drogie.

Zwolennicy planu protal dodają jednak, że to, co zaoszczędzimy na słodyczach, przekąskach i alkoholu możemy przeznaczyć na najwymyślniejsze białkowe produkty. Dietetycy zwracają też uwagę na fakt, że niska zawartość tłuszczu w diecie może niekorzystnie odbić się na zdrowiu, a także na wyglądzie cery i włosów. W dalszych fazach diety trzeba więc włączyć do niej niewielki dodatek oliwy z oliwek, a także zadbać o suplementację.