Zasady odchudzania stworzone przez doktora Pierre’a Dukana znajdują coraz więcej zwolenników. Dieta wysokobiałkowa gwarantuje bowiem szybką utratę zbędnych kilogramów. Cały plan odżywiania składa się z czterech etapów. Najtrudniej jest jednak zacząć kurację, jaką jest dieta Dukana. Faza uderzeniowa – pierwszy etap – wymaga bowiem od osoby rozpoczynającej kurację, pewnych modyfikacji w codziennym jadłospisie. Dieta Dukana zakłada, że pierwszy etap odchudzania powinien trwać od 5 do 10 dni, w zależności od tego, jakich efektów chcemy się spodziewać. Dieta bazuje wyłącznie na produktach białkowych (ryby, odtłuszczony nabiał, chude mięso). Zabronione są również owoce i warzywa.
Jednak w diecie Dukana faza uderzeniowa może jednocześnie stanowić ogromną motywację do dalszego odchudzania. A to dlatego, że to właśnie na tym etapie dochodzi do najszybszego spadku masy ciała. Osoba stosująca dietę wysokobiałkową, widząc zaskakujące rezultaty (których zwykle na początku nie dają żadne diety odchudzające, poza tym że tracimy wodę) sprzyjają kontynuowaniu diety. Pełni optymizmu podchodzimy do nie zawsze urozmaiconego menu wiedząc, że warto zajadać się białkiem. Przecież o pozytywach diety Dukana wypowiada się wiele osób, także w mediach.
Trzeba mieć jednak świadomość, że zauważalny jest nie tylko szybki spadek masy ciała, jaki gwarantuje dieta Dukana. Faza uderzeniowa wiąże się z pewnymi działaniami niepożądanymi, które wynikają z wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych.
W pierwszej kolejności należy mieć świadomość, że spożywanie nadmiernej ilości białka może wiązać się z występowaniem zaparć. Takie objawy mijają jednak najczęściej po kilku dniach. By im zapobiec należy wpijać odpowiednio duże ilości płynów, najlepiej pod postacią wody. Można również wspomóc się otrębami pszennymi, które korzystnie wpływają na perystaltykę jelit.
W fazie uderzeniowej diety proteinowej należy liczyć się również z możliwością wystąpienia ogólnego zmęczenia. Wynika to przede wszystkim z nagłego odstawienia węglowodanów, szczególnie tych prostych. Słodycze oraz inne cukry były bowiem do tej pory potężnym zastrzykiem energii, tymczasem organizm na diecie białkowej musi przyzwyczaić się do funkcjonowania bez nich. Stąd może więc wynikać ospałość czy inne dolegliwości.
Nadmierne spożywanie białka, co jest szczególnie widoczne w pierwszej fazie diety, może wiązać się również z przykrych zapachem wydobywającym się z ust. Niestety jest to coś „naturalnego”, a wynika z intensywnego trawienia protein. By wyeliminować nieprzyjemny zapach, wystarczy regularnie żuć miętową gumę – bez cukru.
Wszelkie „działania niepożądane”, które mogą pojawiać się podczas fazy uderzeniowej, nie są jednak powodem do niepokoju. Jest to jedynie bowiem efekt nadmiernego spożywania białka, co w diecie Dukana jest właściwie nieuniknione. Jeżeli skutku uboczne w fazie ataku są dokuczliwe i nie znikają, wówczas koniecznością jest rezygnacja z tego rodzaju odchudzania.