Alkohol w róznych fazach diety Dukana

W diecie Dukana alkohol jest zabroniony, podobnie jak w większości innych kuracji odchudzających. Właściwie to nie ma się czemu dziwić, bowiem piwo, wódka czy nawet wino to trunki, które dostarczają pustych kalorii. Dobra wiadomość jest jednak taka, że alkohol w diecie Dukana zakazany jest podczas pierwszych dwóch faz – fazy uderzeniowej oraz fazy naprzemiennej. W kolejnych etapach odchudzania odrobina wysokoprocentowych trunków nie zaszkodzi. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością.

Alkohol w w fazie uderzeniowej i naprzemiennej

Jeżeli chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, a ma to nam umożliwić dieta Dukana, alkohol – pod każdą postacią – jest całkowicie zabroniony. Nie dlatego, że doktor Pierre Dukana miał taki kaprys, lecz dlatego, że zawarty w trunkach alkohol przyczynia się do zahamowania procesu odchudzania. Oznacza to zatem, że wszystkie efekty kuracji, które do tej pory udało nam się osiągnąć, zostaną zniweczone. O ile na początku pierwszej fazy strata ta nie będzie dotkliwa, o tyle w przypadku fazy naprzemiennej – możemy zaprzepaścić nawet kilkanaście kilogramów!
Warto mieć świadomość, że alkohol jest niezwykle kaloryczny, ale jednocześnie mało pożywny. Wraz z kolejną lampką czy kuflem piwa, dostarczamy organizmowi niepotrzebną dawkę kalorii, która wpływa na dodatni bilans energetyczny, co skutkuje odkładaniem się tłuszczu.
Jednak to nie jedyny skutek spożywania alkoholu podczas kuracji białkowej. Trzeba pamiętać, że dieta Dukana w znaczny sposób przyczynia się do obciążenia wątroby oraz nerek. Dodatkowo ten stan wzmaga alkohol. Tymczasem sprawna filtracja związana z pozbywaniem się toksycznych produktów przemiany materii jest niezwykle ważna. Dlatego alkoholowi podczas diety Dukana mówimy stanowcze NIE.

Alkohol w fazie utrwalającej

Faza utrwalająca w diecie Dukana to czas większej „wolności”. Oznacza to, że można już pozwolić sobie na nieco bardziej „wyskokowe” trunki, czyt. wino. Nie może to być jednak cała butelka, lecz symboliczna lampka, i też nie codziennie. Raz czy dwa razy w tygodniu nie powinno zaszkodzić. Niemniej trzeba pamiętać, że najlepsze efekty kuracji odchudzającej przyniosłaby całkowita rezygnacja z jakiegokolwiek alkoholu.