Czym jest i jakie fazy zawiera Dieta Doktora Dukana?

Dieta doktora Dukana, znana też jako dieta proteinowa lub plan protal to obecnie najpopularniejsza metoda odchudzania. Dr Pierre Dukan zapewnia, że dzięki białkom schudniesz szybko, bez większego wysiłku i – co najważniejsze – bez efektu jo jo.
Dieta doktora Dukana jest – jak on sam zapewnia – kompletnym i zbilansowanym programem żywieniowym na całe życie.

Dla kogo dieta doktora Dukana?

Dieta doktora Dukana zachwalana jest jako metoda odchudzania dobra nawet dla tych, którzy wiele razy podejmowali próbę pozbycia się nadwagi. Jest to dieta wysokobiałkowa, tak więc bez obaw mogą ją stosować właściwie wszyscy. Plan protal jest znakomicie dostosowany do mentalności osób z wieloletnią nadwagą. Podczas tej diety nie trzeba liczyć kalorii, ważyć porcji ani ograniczać liczby posiłków. Plan protal nei wymaga też gotowania egzotycznych i czasochłonnych potraw. Białko jest sycące, więc to jedna z nielicznych diet, które nie oznaczają konieczności walki z uczuciem głodu. Ze względu na proponowane posiłki jest to zdecydowanie dieta dla miłośników mięsa.

Dieta doktora Dukana: cztery fazy planu protal

Plan protal doktora Dukana składa się z czterech faz. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, stosuj je wedle zaleceń lekarza. Jeśli Twoja waga jest prawidłowa, ale chcesz lepiej się odżywiać, przejdź od razu do fazy czwartej.

Faza uderzeniowa

Pierwsza faza protal trwa od jednego dnia (u osób z małą nadwagą) do pięciu. To kluczowy moment, ktory przygotowuje organizm do odchudzania. Na tym etapie diety Dukana można jeść wyłącznie czyste proteiny, a więc produkty z następujących grup: chude mięso, owoce morza, ryby, jajka, odtłuszczony nabiał.

Faza naprzemiennej diety

Na tym etapie diety do czystych protein dołączają warzywa, dzięki czemu plan protal nie jest monotonny i niebezpieczny dla organizmu. Na 5 dni diety czystych protein przypada kolejne 5, gdy proteiny łączymy z warzywami. Ta fraza diety doktora Dukana trwa aż do uzyskania docelowej wagi.

Faza utrwalenia wagi

Ta faza planu protal jest najdłuższa; potrzebujemy 10 dni na każdy utracony kilogram. Dieta jest coraz mniej restrykcyjna, pozostaje jeden dzień czystych protein.

Faza ostatecznej stabilizacji

Ten element diety doktora Dukana powinien być wykorzystywany przez całe życie. W skrócie: jesz co chcesz, ale w każdy czwartek sięgasz wyłącznie po czyste proteiny.
Uwaga: im więcej czystych protein w diecie, tym więcej wody musisz pić. W fazie uderzeniowej należy pić około 2,5 litra napojów dziennie.