Dieta Dukana – praktyczne wskazówki

Istnieje spora grupa osób, dla której dobry wygląd jest szalenie istotny. W tym celu wnikliwie dobieramy ubrania, kosmetyki, poddajemy się zabiegom upiększającym a w razie konieczności decydujemy się na dietę, która pozwoli cieszyć się smukłą sylwetką. Dobry wygląd i samopoczucie to dla wielu klucz do bycia szczęśliwym.

Otyłość – fakty

Obecnie otyłość jest chorobą, która występuje tak powszechnie, jak cukrzyca czy nadciśnienie i prowadzi do wielu groźnych powikłań.

W krajach europejskich choroba ta dotknęła już około 20% mężczyzn i 25% kobiet, przy czym przyczyną aż 90% przypadków jest spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów, a tym samym i kalorii.

Energia dostarczana w posiłkach spożywanych każdego dnia w 60% wykorzystywana jest do przemiany materii, około 20% spalanych jest podczas aktywności fizycznej oraz termogenezy, a więc w trakcie wytwarzania przez organizm ciepła. Dostarczanie zbyt dużej ilości kalorycznych produktów powoduje, iż nadmiar odkłada się w komórkach tłuszczowych, które z czasem stają się coraz większe. Tym samym dochodzi do powstania nadwagi a z czasem do otyłości.

Nadwaga a otyłość

Nadwaga w Polsce to problem ponad połowy społeczeństwa, otyłość natomiast dotyczy około 20% osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie można jednak określić, kogo częściej nadwaga dotyka. Zauważyć można tu pewne prawidłowości: kobiety narażone są na otyłość w czasie dojrzewania, w okresie ciąży i klimakterium, mężczyźni natomiast po wyjściu z wojska. Nadwadze sprzyjają siedzący tryb pracy, stąd jest ona wpisana w zawód księgowych czy kierowców, służbowe kolacje czy praca w systemie zmianowym.

 

Odkładanie się tkanki tłuszczowej może mieć groźne dla zdrowia skutki, sprzyja zaburzeniom metabolicznym. Najgroźniejsze jest odkładanie się tkanki tłuszczowej w brzuchu (otyłość trzewna). W przypadku mężczyzn prowadzi to do cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. U kobiet zauważyć można natomiast tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej na biodrach i udach, co, choć nie wpływa na zaburzenia metaboliczne, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu piersi lub narządów rodnych.

Tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko w tkance podskórnej. Tłuszcz odkłada się również w narządach wewnętrznych, wątrobie, serce, nerkach, mięśniach, trzustce, uszkadzając je.

Walka z nadwagą – od czego zacząć?

Zauważając problem, którego dowodem może być fakt nie mieszczenia się w spodnie czy spódnicę, w trosce o swoje zdrowie, należy rozpocząć walkę z nadmiarem kilogramów.

Zacząć powinniśmy przede wszystkim od zmniejszenia kaloryczności produktów na rzecz produktów lekkich.

Codzienny jadłospis należy podzielić na 3-4 niewielkie posiłki, pomiędzy którymi nie należy podjadać. Spożywając je, każdy kęs warto starannie i długo przeżuwać, dzięki czemu szybciej poczujemy się najedzeni. Nie należy zapominać o zjedzeniu śniadania oraz o tym, by kolacja była lekka i zjedzona co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Warto także zminimalizować tłuszcze zwierzęce, zaś wybierając produkty bogate w węglowodany zaleca się sięgać po te zawierające niski indeks glikemiczny. Wysoki indeks, charakterystyczny między innymi dla ziemniaków czy słodzonych napojów, podnosi poziom glukozy we krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko tycia.

Jeśli ilość zbędnych kilogramów nie jest duża, zastosowanie się do wyżej wymienionych zasad powinno wystarczyć, jeśli jednak nasza reakcja nie nastąpiła od razu, a więc dopadła nas nie otyłość, wskazane jest przejście na dietę.

Dużą popularnością cieszy się obecnie dieta Dukana, która określana jest także jako dieta proteinowa, dieta białkowa, dieta protal czy, nazywana błędnie jako dieta ducana czy dieta dunkana. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy, dietę Dukana opracował bowiem francuski lekarz i dietetyk, Pierre Dukan.

Ponad 30-letnie doświadczenie internisty zaowocowało opracowaniem metody żywienia, której celem jest trwała utrata wagi, zdobyta, co ważne, bez wyrzeczeń oraz uczucia głodu. Czy jest to możliwe?

Dieta Dukana cieszy się dużym zainteresowaniem. Dowodem tego jest fakt, iż niemal każdy zna osobiście kogoś, kto przetestował na sobie dietę protal i przekonał się o jej skuteczności.